وب سایت فنی مهندسی داینامیک

گرایش های پول ساز IT

> مقالات فناوری اطلاعات

شايد دلمان نخواهد به دانشگاه برويم، شايد دلمان نخواهد در فلان شهر زندگي کنيم يا فلان شغل را داشته باشيم، اما تقريبا همه مجبوريم کار کنيم، چون خواهي‌نخواهي بايد زندگي را بگذرانيم و لذا بايد شغلي داشته باشيم و البته درآمدي و از همه مهم‌تر رضايت شغلي.

گرايش‌هاي پول‌ساز it

براي کار در دنياي فناوري اطلاعات نيازمند ابزاري هستيم از جمله تخصص و همان‌طور که هفته پيش گفتيم اولين تخصصي که براي ورود به اين مشاغل و حتي رشته‌هاي دانشگاهي اين حوزه لازم است، دانستن زبان بين‌المللي است. در حال حاضر انگليسي زبان بين‌المللي است که هر چه آن‌را بهتر و بيشتر بدانيد مي‌توانيد از بي‌نهايت کتاب، مقاله و وب‌سايتي كه در اين زمينه وجود دارد، استفاده بيشتري ببريد. تخصص‌هاي پايه بعدي، رياضي، آمار، تجزيه‌وتحليل و الکترونيک است که براي هر شغلي، از هر كدام به اندازه‌اي بايد بدانيد.

مشاغل بسيارند و همچنين تنوع سلايق و نيز استعدادهاي پيدا و پنهان شما كه همه اين موارد در مجموع، مانع معرفي رشته يا شغل خاصي مي‌شوند. اما براي داشتن ذهنيتي از مشاغل اين حوزه 10شغل برتر آن‌را که در سال گذشته ميلادي يعني سال 2009 بنا‌به يک نظرسنجي و تحقيق توسط موسسه مطالعاتي گارتنر ارايه شد، با هم مرور مي‌کنيم.

کارشناس امنيت سيستم

نکته: کارشناس امنيت سيستم متفاوت از کارشناس سيستم‌هاي امنيتي است. بسياري از نهادها به‌جاي استخدام کارشناس امنيت سيستم که وظيفه شناسايي و بررسي مشکلات و مسائل امنيتي کل سيستم را دارد، تنها متخصص سيستم‌هاي امنيتي استخدام مي‌کنند که فقط با کاربري سيستم‌هاي ارايه شده در بازار براي حفاظت از سيستم‌ها و شبکه‌ها آشنايي دارند. البته در سطوح پايين اين دو تعريف در يک قالب ( کارشناس امنيت) ادغام مي‌شوند. در سال‌هاي اخير، به‌ويژه با موج بحران اقتصادي، حجم حملات و سوء‌استفاده‌هاي رايانه‌اي در فضاي شبکه‌هاي محلي و اينترنت به‌طور محسوسي افزايش يافته است. از طرفي توليدکنندگان نرم‌افزارها و سخت‌افزارهاي امنيتي براي ايجاد بازار مصرف، خود دست به حملات رايانه‌اي و توليد ويروس و بدافزار مي‌زنند. در هر حال اين بازار نيازمند کارشناسان امنيت سيستم شده است و از قضا شغل روزآمد و پردرآمدي است.

گرايش‌هاي پول‌ساز it

مسائل امنيتي موجب شده تا در سال 2010 کارشناسان امنيت بيشترين فرصت شغلي را پيش‌روي خود ببينند و از تخصص خود به بهترين شکل ممكن استفاده کنند.

تام سيلور، مدير مرکز Dice.com در اين باره مي‌گويد: «اگر شما بدانيد که چطور اطلاعات سازمان خود را ايمن نگه داريد، به نياز خود براي ديروز، امروز و فردا پاسخ گفته‌ايد.»

انجمن صنعت فناوري رايانه‌اي موسوم به (کامپ‌تيا)CompTIA ‌در اواخر سال 2009 نظرسنجي گسترده‌اي را روي 1537 کارمند انجام داد و دريافت که 37درصد آنها قصد دارند ظرف پنج سال آينده در زمينه امنيت، تخصص بگيرند. همچنين، 20درصد اين افراد اظهار داشته‌اند که در مدت مشابه قصد دارند در زمينه‌ هک و امنيت تحصيل کنند و 13درصد ديگر هم توضيح داده‌اند که تحصيل در حوزه قانون و سيستم‌هاي برخورد قانوني با مشکلات امنيتي، اقدام بعدي آنها براي تحصيل است.

اين موارد به شغل‌هاي حوزه امنيت جايگاه خاصي بخشيده است. کارشناسان امنيتي بايد تخصصي بيش از معمول داشته باشند و به آموزش‌هاي معمولي نبايد اکتفا کنند.

مديريت پشتيباني و خدمات

يکي از رايج‌ترين و عمومي‌ترين مشاغل حوزه خدمات رايانه‌اي، امور پشتيباني است. کارکنان اين بخش مي‌توانند از سيستم‌هاي موجود محافظت کرده و کارايي آنها را بالا ببرند و براي رسيدن به چنين مهارتي، مي‌توانند از تجربيات معمولي گرفته تا آموزش‌هاي تخصصي را كسب و استفاده كنند. اين سطح از کار به‌دليل ساعات زياد کاري و نوع کار داراي درآمد متوسطي است و از طرفي تخصص‌هاي اين شغل در بيشتر موارد مهارتي و در نهايت استفاده از تجهيزات معمولي است. اين شغل براي کساني که بيشتر به کارهاي فني علاقه دارند مناسب است.

مرکز تحقيقاتي فارستر به شرکت‌ها توصيه کرده، با داشتن مدير پشتيباني خدمات، ايمن‌تر به جلو گام بردارند و نگران مشکلات پيش‌آمده نباشند.

مديريت تجهيزات

مرکز فارستر در پايان يک بررسي اظهار داشته است که مديريت ماشين‌آلات و ابزار امروزه به يکي از نقش‌هاي کليدي در سازمان‌هاي بزرگ تبديل شده که مي‌تواند با تحليل منابع موجود و منابع مورد نياز، نيازهاي آينده سازمان را به‌خوبي پيش‌بيني کند و از قبل، سازمان را براي پاسخگويي به اين نيازها آماده سازد.

اولاين هابرت، تحليلگر ارشد مرکز فارستر در اين زمينه مي‌گويد: «با توجه به شرايط اقتصادي و ادامه يافتن اثرات بحران اقتصادي، کاهش زيرساخت‌ها، منابع و امکانات سازماني مهمترين اولويت براي فناوري اطلاعات محسوب مي‌شود. تنها شخصي که مي‌تواند اين جريان را با موفقيت به جلو هدايت کند، مدير منابع رايانه‌اي سازماني است.»

مرکز تحقيقاتي گارتنر نيز در بررسي مجزاي خود به اين نتيجه رسيده است که اين مهارت اين روزها بسيار مورد توجه قرار گرفته و به نياز اصلي سازمان‌ها تبديل شده است.

کارشناس و پشتيبان شبکه

شبکه‌ها امروزه حرف زيادي براي گفتن در دنياي رايانه دارند و راه‌اندازي و نگهداري از آنها نيز پررونق است.

موسسه تحقيقاتي گارتنر در پايان مطالعه‌اي جديد، اعلام کرده است که در سال 2010ميلادي نياز به شبکه‌هاي جديد رايانه‌‌اي و فناوري‌هاي ارتباطي اطلاعاتي و صوتي به‌‌طور چشمگير افزايش مي‌يابد و اين يعني، نياز به متخصصان و مهندسان شبکه در آينده افزايش خواهد يافت.

گرايش‌هاي پول‌ساز it

يکي از تحليلگران مرکز گارتنر در اين خصوص مي‌گويد: «آينده فناوري اطلاعات و رقابتي‌تر شدن بازار آن، نيازمند گستردگي شبکه‌هاي موجود و يکپارچه شدن آنها است.»

با توجه به شرايط اقتصادي و ادامه يافتن اثرات بحران اقتصادي، کاهش زيرساخت‌ها، منابع و امکانات سازماني مهمترين اولويت براي فناوري اطلاعات محسوب مي‌شود.

اگرچه مجموع درآمد شرکت‌ها در سال 2009 کاهش يافت، اما مديران اطلاعاتي سازمان‌ها گزارش داده‌اند که قصد افزايش سرمايه‌گذاري‌ در زمينه شبکه را دارند و به فعاليت‌هاي خود در اين زمينه ادامه مي‌دهند.

بنابر توضيحات و طبيعت قابل رشد شبکه‌ها، رشته‌هاي مربوط به راه‌اندازي و نگهداري شبکه، موقعيت‌هاي شغلي زيادي را به‌وجود آورده و خواهد آورد.

مديريت سيستم‌هاي اطلاعات سلامت ( بيمارستاني)

بر اساس توافق‌نامه‌اي که حدود 8 سال قبل يعني حدود سال 2002 در سازمان بهداشت جهاني تصويب شد، مقرر گرديد سيستم‌هاي اطلاعات سلامت (بهداشتي و بيمارستاني) به‌صورت الکترونيکي درآيند.

گرايش‌هاي پول‌ساز it

 

بر اساس اطلاعات موسسه گارتنر پيش‌بيني مي‌شود که در سال 2010 ميلادي نياز بازار به کارشناسان خدمات سلامت الکترونيکي افزايش يابد. مرکز کامپ‌تيا از ايجاد 70هزار موقعيت شغلي جديد در زمينه خدمات الکترونيکي بهداشتي و درماني در 12ماه آينده خبر داده و اعلام کرده است که در تلاشيم تا دريابيم که تخصص‌هاي مرتبط با خدمات الکترونيکي بهداشتي و درماني در سال جاري تا چه اندازه گسترش مي‌يابند؟

اين خدمات مي‌تواند جايگاه مناسبي براي فعالان فناوري اطلاعات در نظام سلامت باز کند.

متخصص منابع

هنوز بسياري از سازمان‌ها با تخصص‌هاي جديد مانند مديريت منابع آشنايي ندارند، اما به‌کارگيري يک متخصص منابع سازماني مي‌تواند در پياده‌سازي اين تخصص‌هاي جديد كمك شاياني بکند و اين امکان را فراهم سازد تا به‌صورت بهينه، به نياز سازمان پاسخ داده شود. اين تخصص از گرايش‌هاي فناوري اطلاعات و مهندسي صنايع است.

گرايش‌هاي پول‌ساز it

 

کارشناس فرآيند و تامين

دسته‌بندي اطلاعات مربوط به توليد و تامين نيازهاي سازمان يکي از پرسودترين رشته‌ها براي شخص و سازمان است. کارشناسان مرکز کامپتيا در مطالعه جديد خود به اين نتيجه رسيده‌اند که در سال 2010 ميلادي، مهم‌ترين تصميمات شرکت‌هاي بزرگ در اين زمينه توسط اين متخصصان اتخاذ مي‌شود. به‌گفته مرکز تحقيقاتي گارتنر، سازمان‌ها و شرکت‌هاي بزرگ اين روزها در جستجوي مهندسان فرآيند بازرگاني و تجاري هستند تا بتوانند با تکيه هرچه بيشتر بر نسل جديد فناوري‌ها، با اطمينان بيشتر به اهداف خود برسند. اين رشته نيز از زير رشته‌هاي فناوري اطلاعات و مهندسي صنايع است.

کلام آخر

آخرين نكته درباره شغل‌هاي فناوري اطلاعات آن است که بايد استعداد و علاقه خود را بشناسيد و براي پرورش آن اقدام کنيد. پيش از آغاز هم تکليف‌تان را با خودتان روشن کنيد، چرا که ممکن است يا به پول نرسيد يا متوجه شويد که علاقه‌اي به کار خود نداريد.

اين را هم توجه داشته باشيد كه هيچ مدرکي نمي‌تواند ضامن کارکرد خوب کسي باشد و از طرفي کار خوب هم نمي‌تواند جايگزين دانش گردد.

 

 

 

لینک منبع :www.tebyan.net


نظر به مطلب
نام:  
ایمیل:
متن:  500 حرف دیگر میتوانید تایپ کنید
کد امنیتی: 78363
   
دوشنبه 19 آذر 1397
جستجو در مطالب

قدرت گرفته از پرتال ترنم